Czy warto brać witaminę D? Jaki powinien być jej poziom w organizmie? Czy jest konieczność łączenia jej z witaminą K2?

Witamina D pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie: dba o równowagę hormonalną, odporność, czy nawet pomaga zapobiegać nowotworom. Zacznijmy od prawidłowego poziomu witaminy D. Ile tak naprawdę powinien wynosić? Poziom tej witaminy powinien oscylować między 60 a 80 ng/ml gdzie w większości laboratoriów norma zaczyna się od 20 ng/ml, jest to zdecydowanie za mało aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował.

Jak dobrać dawkę? Tutaj jest to sprawa indywidualna. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek suplementacji witaminą D należy poznać jej poziom w naszym organizmie. W tym celu wykonujemy badanie krwi na oznaczenie stężenia 25(OH), czyli metabolitu witaminy D i dopiero na podstawie wyniku badania należy dobrać odpowiednią dawkę. Jeden z wybitnych epidemiologów dr Garland na podstawie wieloletnich badań stwierdził:

Gdyby poziom witaminy D był właściwy, to znaczy odpowiednio wysoki (ok 60 ng/ml), wtedy zachorowalność na wiele chorób byłaby zmniejszona w sposób bardzo znaczny. I tak: liczba przypadków nowotworów nerki, piersi, jelita grubego, jajników czy stwardnienia rozsianego zmniejszyłaby się aż o 50 do 80%

To tyle, jeśli chodzi o poziom witaminy D w naszym organizmie, ale skąd ją czerpać? Niestety znajdziemy jej bardzo mało w pożywieniu i musimy wspomagać się suplementami, szczególnie w okresie gdzie nie możemy wystawiać ciała na działanie promieni słonecznych - bo jak wiadomo jednym z najlepszych naturalnych źródeł witaminy D jest właśnie słońce. Oczywiście nie mam tutaj na myśli opalania się przez 8 godzin dziennie - przyniosłoby to więcej złego niż dobrego dla naszego organizmu. Najlepszym rozwiązaniem jest naświetlanie ciała przez krótki czas 20 - 30 minut codziennie i to w zupełności wystarczy.

Pozostała nam jeszcze do omówienia kwestia witaminy K2. Bardzo często słyszymy stwierdzenie, że witaminę D powinniśmy przyjmować razem z witaminą K2, w celu uniknięcia odkładania wapnia w naczyniach krwionośnych czy narządach. Czy to prawda? Witamina D zwiększa absorpcję wapnia z przewodu pokarmowego i faktycznie podnosi poziom wapnia we krwi a czynnikiem wpływającym na klasyfikację (odkładanie wapnia) jest właśnie poziom witaminy K2 w organizmie. Jeżeli poziom tej witaminy mamy w normie to kalcyfikacja, niezależnie od poziomu wapnia, przeważnie nie występuje. Reasumując, mając odpowiedni poziom witaminy K2 możemy bez obaw suplementować witaminę D nie bojąc się o odkładanie wapnia w niepożądanych miejscach.

Podsumowując badać należy metabolit witaminy D określany jako 25(OH), suplementację należy dobrać tak, żeby poziom witaminy D wynosił miedzy 50 a 80 ng/ml. Nie opalamy się tylko naświetlamy, 20-30 min wystarczy. Witaminę D powinniśmy brać z posiłkiem zawierającym tłuszcz.