Mamy już wrzesień, a to oznacza, że dla większości z nas wakacje już się skończyły. Ten przyjemny okres powiązany jest z beztroskim wypoczynkiem, grillami czy imprezami. W czasie urlopu czy wyjazdów w mniejszym lub większym stopniu odpuszczamy treningi oraz dietę, która jest bogatsza w lody, fast foody i alkohol. Przychodzi jednak taki moment, że trzeba wrócić do treningów i odbudować formę. Jak to zrobić?

1. Nie miej wyrzutów sumienia

Jeśli przez cały rok ciężko pracowałeś, trenowałeś, lub po prostu miałeś sporo stresu na głowie, wakacje są świetnym momentem by odpocząć, nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Nie ma więc sensu narzekać, że Twoja forma spadła, Twój organizm musi też czasami odpocząć i ciężko jest być w reżimie treningowym cały czas.

2. "Zobaczymy ile spadło !"

Pierwszym błędem jaki możesz zrobić to sprawdzać powakacyjną formę. Przede wszystkim nie oczekuj, że będziesz w takiej samej dyspozycji, w momencie gdy nie miałeś kontaktu z siłownią i nie pilnowałeś diety. Po pierwsze takie testy działają demotywująco, a po drugie Twoje ciało nie jest przygotowane jak wcześniej na większe obciążenia. Szkoda by było, aby już na samym początku złapać jakąś kontuzję.

3. Więcej nie znaczy lepiej

Po okresie roztrenowania istotny jest rozsądny powrót. Pamiętaj, więcej nie znaczy lepiej. Ułóż sobie prosty plan na 3-4 dni. Nie przesadzaj z objętością i intensywnością treningów i trenuj z ciężarem 50-60% Twoich możliwości. Niech Twoje mięśnie przyzwyczają się do ciężaru. Dodatkowo jest to moment, gdzie warto zwrócić na technikę ćwiczeń, która po przerwie nie będzie idealna. Twoje ciało musi sobie przypomnieć ruchy.

4. Powoli z dietą

Przejście z trybu wakacyjnego na treningowy może być dla części osób prawdziwym wyzwaniem. Jeśli wracasz z wakacji all inclusive, gdzie przez cały czas jadłeś kiedy chciałeś i wszystko miałeś na wyciągnięcie ręki powrót do diety może być naprawdę ciężki. Na początek pozbądź się nawyków, które nabrałeś w czasie wakacji. Odstawienie alkoholu, fast foodów, słodyczy powinno być pierwszym Twoim krokiem. W kolejnym etapie staraj się jeść regularnie i zdrowo. Na liczenie kalorii przyjdzie jeszcze czas.

5. Paradoks powrotu

Planowanie powrotu ma duże znaczenie, tak aby okres wakacyjny niepotrzebnie się nie wydłużył. Warto więc ustalić sobie od kiedy działamy i zacząć realizację tego celu. Często bowiem szukamy wymówek, aby nie rozpocząć treningów. Paradoks polega na tym, że poczucie braku formy zniechęca nas do powrotu, jednak im dłuższa przerwa tym gorzej. Pamiętaj, czas działa na Twoją niekorzyść. Im szybciej zaczniesz tym lepiej!

6. Motywacja

Początki są trudne. Nasza forma pozostawia wiele do życzenia, szybciej się męczymy i jesteśmy słabsi. Nie myśl jednak co straciłeś. Skup się na tym co możesz zyskać! Nasze ciało jest niesamowite i szybko potrafi wrócić do formy. Pamięć mięśniowa sprawi, że Twój organizm dobrze zareaguje na trening, co z pewnością szybko zauważysz. Pamiętaj jednak, żeby zacząć od małego obciążenia, co pozwoli Ci na dokładanie ciężaru z treningu na trening.

Podsumowanie.

W zależności w jaki sposób spędzałeś wakacje, Twoja forma będzie w mniejszym lub większym stopniu w gorszej formie. Nie ma się jednak czym przejmować, tylko krok po kroku realizować plan działania powrotu do formy. Ciesz się z progresu, który będzie zauważalny z treningu na trening. Pozwoli Ci na utrzymaniu odpowiedniego poziomu motywacji. Być może przerwa sprawi, że nie tylko szybko wrócisz do dawnej sprawności, ale jeszcze poprawisz wyniki.

Czasami trzeba zrobić krok w tył, aby zrobić dwa kroki w przód !