Kiedyś odchudzanie kojarzyło się wyłącznie z odpowiednio skomponowaną dietą oraz aktywnością fizyczną. Dziś – wielu z nas nie wyobraża sobie redukcji masy ciała bez wsparcia specjalistycznych suplementów, z których najchętniej wybierane to spalacze tłuszczu. Preparaty tego typu obiecują szybką utratę tkanki tłuszczowej. Czy to rzeczywiście tak działa?

W rzeczywistości nie ma cudownego suplementu na odchudzanie, którego zażywanie wystarczy, aby chudnąć bez wysiłku. Nie inaczej jest ze spalaczami tłuszczu. Ale nie oznacza to, że fat burnery nie działają – wprost przeciwnie. Pomogą efektownie zredukować depozyty tkanki tłuszczowej – ale pod jednym warunkiem. Jest nim trening, bo to wtedy spalacze tłuszczu pokazują, co potrafią.

Jak działają spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu legalnie dostępne w aptekach i sklepach z preparatami sportowymi to bazujące na naturalnych składnikach suplementy, których zadaniem jest uwolnienie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej i wykorzystanie ich jako źródła energii. Odbywać może się to na drodze pobudzenia lipolizy, czyli regulowanego aktywnością enzymów spalania tkanki tłuszczowej. Specjalnym rodzajem spalaczy tłuszczu są termogeniki, czyli substancje nasilające spalanie tłuszczu na drodze termogenezy. Termogeneza to proces wytwarzania ciepła przez organizm – a źródłem energii stają się oczywiście kwasy tłuszczowe.

Oczywiście wspomniany podział jest dość płynny i wiele substancji o działaniu nasilającym lipolizę jest jednocześnie termogenikami. Fizjologicznie procesy te także są ze sobą powiązane i najsilniej zachodzić będą podczas aktywności fizycznej.

Jakie są najpopularniejsze spalacze tłuszczu

Jak już wspomniano, dostępne na rynku spalacze tłuszczu to naturalne substancje pozyskiwane z roślin. Niektóre z nich znamy nawet z kuchni – i te, oprócz ich suplementowania, można włączyć w większych ilościach do diety. A jeśli chodzi o suplementy – najlepiej, gdy cechują się złożonym składem, wtedy kolejne składniki nasilają działanie poprzednich. Najczęściej stosowane substancje czynne to:

  • L- Karnityna
  • CLA, czyli sprzężony kwas linolenowy
  • piperydyna, czyli ekstrakt z czarnego pieprzu
  • zielona herbata
  • zielona kawa zawierająca unikatowy kwas chlorogenowy

Natomiast najpopularniejsze termogeniki to kapsaicyna pozyskiwana z ostrych papryczek, johimbina o niezwykle silnym działaniu oraz teobromina.

Jak stosować spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu nie są potrzebne każdemu, co więcej – niektórzy nie powinni ich stosować z racji kilku możliwych przeciwwskazań. Spalaczy tłuszczu nie mają potrzeby stosować osoby rozpoczynające odchudzanie. W tym początkowym okresie organizm bardzo dobrze reaguje na trening i dietę, zatem wspomaganie spalaczami tłuszczu nie jest konieczne. Dopiero, gdy zauważalny będzie brak progresu i dalszego spadku wagi – można włączyć suplementację.

Spalacze tłuszczu działają podczas treningu, nie jest to zatem opcja dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Dawkowanie spalaczy tłuszczu należy rozpocząć ostrożnie, obserwując reakcję organizmu. Dawkowanie sugerowane przez producenta to w rzeczywistości maksymalna bezpieczna dawka, jaką można przyjąć – ale zacząć należy od dawek mniejszych. Jeśli np. dawkowanie spalacza tłuszczu wynosi 2 kapsułki dziennie – dobrze jest zacząć od 1 kapsułki, a po kilku dniach przejść na dawkę docelową. Spalaczy nie należy stosować przez dłuższy okres czasu – optymalnie jest wspomagać się tego typu suplementacją przez 4 – 8 tygodni, po czym zafundować sobie około dwóch tygodni przerwy. Co jeszcze warto wiedzieć? Nie łączymy różnych preparatów tego typu, suplementujemy w danym czasie tylko jeden. Spalacze tłuszczu powinny być zażywane na czczo, nigdy podczas posiłku. Najlepsza pora to około 30 minut przed treningiem.

Pierwszy kontakt ze spalaczami tłuszczu warto ograniczyć do suplementów o nieco słabszym działaniu, zawierających np. zieloną kawę i herbatę, kapsaicynę, CLA. Natomiast spalacze bazujące na johimbinie czy teobrominie warto zostawić na nieco późniejszy okres.

Przeciwwskazania do przyjmowania spalczy tłuszczu

Z racji dość silnego oddziaływania na metabolzim, termogenezę oraz działanie układu sercowo – naczyniowego (np. przyspieszenie akcji serca i nadciśnienie), spalacze tłuszczu nie są suplementami dla każdego. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest:

  • nadciśnienie
  • ciąża i laktacja
  • cukrzyca
  • zaburzenia neurologiczne
  • nadczynność tarczycy
  • niewydolność serca

Spalacze tłuszczu w Twojej kuchni

Poza suplementacją gotowych, starannie skomponowanych preparatów spalających tłuszcz, można wzbogacić codzienną dietę składnikami o działaniu lipolitycznym. Najbardziej godne uwagi są ostre przyprawy: pieprz, chilli, imbir, kurkum, cynamona czy kardamon. Inne warte częstego spożywania produkty to ananas, grejpfruty, kawa, zielona herbata, owoce morza, cytrusy czy ocet jabłkowy.