W dzisiejszych czasach osoby aktywne fizycznie mają do wyboru mnóstwo form rekreacji ruchowej - od ćwiczeń z płytami DVD w domu, poprzez bieganie na świeżym powietrzu, aż po szereg zorganizowanych zajęć w klubach fitness i siłowniach. Coraz częściej jednak wielu z nas poszukuje takiej formy treningu, którą można wykonać niemal wszędzie, a który zapewni wystarczająco intensywną pracę mięśni. I taką formą treningu jest TRX. Ta metoda aktywności wymyślona została przez byłego amerykańskiego komandosa, który opracował formę treningu możliwą do realizacji przez żołnierzy w dowolnych bazach wojskowych, w każdym terenie. Dziś można zaadaptować w bardzo prosty sposób tę formę aktywności do treningu w plenerze, domu, sali gimnastycznej... Czym jest TRX? I jak go wykorzystać?

Podstawy treningu na TRX

TRX to taśmy w kształcie litery Y, które wykonane są z bardzo wytrzymałego, a zarazem bardzo lekkiego materiału. Ich konstrukcja pozwala na umocowanie ich w niemal każdym miejscu – wystarczy je powiesić na odpowiedniej wysokości. Dzięki rączkom z wygodnymi uchwytami ćwiczenia są wygodne i bezpieczne. TRX wyróżnia się mobilnością – wakacje, wyjazdy służbowe, domowe zacisze, park, klub fitness... w każdym z tych miejsc możesz odbyć zróżnicowany i bardzo efektywny trening.

Jaką formą aktywności jest trening na TRX? Jest to trening bodyweight, czyli trening siłowy z ciężarem własnego ciała. A od tradycyjnego bodyweight wykonywanego bez sprzętu różni się ogromnymi możliwościami, jakie dają taśmy. Trening obejmuje absolutnie wszystkie grupy mięśniowe, zaś liczba ćwiczeń jest praktycznie nieograniczona. Ćwiczenia te różnią się oczywiście stopniem trudności, zatem trening na TRX wykonać mogą zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Plan treningowy skomponować można wyłącznie w oparciu o taśmy TRX lub potraktować taką formę aktywności jako uzupełnienie innego rodzaju treningu.

Jak zacząć ćwiczyć z taśmami?

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z TRX, nie obawiaj się – na pewno dasz sobie radę. TRX jest wykorzystywany nawet w rehabilitacji, gdyż umożliwia odciążenie niektórych stawów i zwiększa zdolności ruchowe pacjenta. Zacznij od podstawowych ćwiczeń i wypracuj właściwą technikę pracy ciałem. Idealne propozycje ćwiczeń to:

  • podciąganie: trzymając TRX odchylamy się do tyłu pod kątem 45 stopni i poprzez ściąganie łopatek prostujemy się i powracamy do pozycji wyjściowej
  • pompki: trzymając TRX po bokach, pochylamy się pod kątek 45 stopni do przodu i wykonujemy pracę rękami jak przy pompkach
  • przysiady lub przysiady na jednej nodze, które wykonujemy trzymając przed sobą TRX
  • spięcia brzucha: w podporze na rękach opieramy stopy na uchwytach TRX i przyciągamy zgięte kolana do tułowia

Z czasem wprowadzać można ćwiczenia o większym stopniu trudności. Kupując oryginalne taśmy TRX otrzymasz książkę z ułożonymi planami treningowymi o różnym stopniu trudności.

Każde ćwiczenie z TRX wymaga zachowania równowagi, a zatem angażuje mnóstwo mięśni. Ogromne możliwości w zaaranżowaniu ćwiczeń, nasilona praca mięśni i możliwość wykonania treningu w każdych warunkach powodują, że trening z taśmami TRX pokochały rzesze zawodowych sportowców. Właściwie skomponowany trening TRX zapewni idealną kombinację treningu siłowego i cardio, zatem doskonale nadaje się zarówno do redukcji masy ciała, poprawy wytrzymałości i siły, jak i wyrzeźbienia muskulatury. Jeśli zatem chcesz mieć możliwość treningu w każdych warunkach i zależy Ci na urozmaiconym planie treningowym – TRX to doskonały sposób na zdrowie, kondycję i nienaganną sylwetkę.