Zarówno osoby aktywne umysłowo, jak i fizycznie sięgają często po energetyki. Potrzeba pobudzenia organizmu i zapewnienia mu sił witalnych to naturalna konsekwencja współczesnego trybu życia – stresu, zabiegania, braku snu i regularnego odpoczynku.

Każdy z nas – z różną częstotliwością – potrzebuje sięgnąć po produkty dostarczające natychmiastowej energii. Szczególnie zauważalne jest to wśród osób uprawiających sport – zarówno wytrzymałościowy, jak i siłowy – które bardzo często nie wyobrażają sobie treningu bez uprzedniego zastosowania specyfiku dostarczającego energii. Ma to na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych, przyspieszenie akcji serca, usprawnienie pracy układu krążenia. Prowadzi to do lepszego odżywienia i dotlenienia wszystkich tkanek organizmu – w tym mięśni, co zwiększa nasze możliwości podczas treningu. Ponadto energetyki pobudzają pracę układu nerwowego, co zwiększa szybkość reakcji, wzmaga koncentrację i wpływa korzystnie na koordynację ruchową. A takie wsparcie okazuje się być niezastąpione podczas każdego treningu. W jaki sposób można osiągnąć taki pożądany efekt?

Energia ze sklepowej półki

Najczęściej sięgamy po zakupione w aptekach suplementy czy dostępne w każdym sklepie napoje energetyczne. Te pierwsze są dobrym wyborem, gdyż dostarczają skoncentrowanych substancji czynnych o działaniu pobudzającym, takich jak:

  • guarana
  • kofeina
  • żeń – szeń
  • L – karnityna
  • tauryna

Wiele z substancji aktywnych tego typu suplementów dodatkowo pobudza przemianę lipidów i wspomaga redukcje tkanki tłuszczowej. Stanowi to o dodatkowej korzyści z ich stosowania przed treningiem. Suplementy oddziałują na fizjologiczne procesy organizmu, są zatem bezpieczne w stosowaniu. Nie powodują nadmiernego pobudzenia manifestującego się drżeniem rąk czy nerwowością, a jedynie zwiększają poziom sił witalnych i tonizują pracę serca oraz wspomagają procesy energetyczne.

Za bardzo niezdrowe uważane są natomiast napoje energetyczne. Kryją one bowiem w sobie mnóstwo cukru, a zatem pustych kalorii, które są absolutnie zbędne w diecie sportowca. Napoje energetyczne to ponadto barwniki, aromaty i konserwanty. Takie produkty nie nadają się zatem do regularnego spożywania przed lub w trakcie codziennego treningu, takie postępowanie nie ma bowiem nic wspólnego ze zdrowym stylem życia. Jak zatem pobudzić organizm do wytężonej pracy? Można sięgnąć po naturalne energetyki, które w zdrowy i skuteczny sposób pobudza do działania.

Naturalne energetyki w sporcie

Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym naturalnym energetykiem jest kawa. Jeśli zainwestujesz w dobrej jakości kawę mieloną, głównie zawierającą spore ilości kofeiny robustę – skutecznie pobudzisz organizm. Porównując analogiczne objętości popularnego napoju energetycznego oraz kawy parzonej – zawartość kofeiny jest niemal identyczna. W kawie brak jest natomiast ogromnych ilości cukru, syntetycznych słodzików oraz barwników i konserwantów. Wybór jest prosty, prawda? Inne naturalne napoje doskonale dodające energii przed treningiem lub w jego trakcie to:

  • zielona herbata, zwłaszcza sproszkowana matcha
  • yerba mate
  • woda z imbirem, cytryną i odrobiną miodu

Doskonałymi stymulantami są także węglowodany. O ile zbilansowana dieta zakłada spożywanie głównie węglowodanów złożonych, o tyle przed treningiem wskazane są węglowodany proste, które bardzo szybko dostarczają energii. Banan czy wafle ryżowe z miodem to doskonała opcja przed treningiem.

Co jeszcze?

Warto sięgnąć po sok z buraka, który z racji wysokiej zawartości azotanów zapewnia efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych i znacznie lepszego ukrwienia serca i innych tkanek, w tym mięśni. Doskonałymi źródłami azotanów są także szpinak, sałata czy rukola. Dodanie ich do przedtreningowego koktajlu to dobra strategia.