Jak wygląda rzeczywistość osoby, która regularnie uprawia sport? Obok planu dietetycznego i treningowego, nie obejdzie się bez suplementów. Suplementy przed treningiem, w trakcie treningu i po nim. Suplementy wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej, przyspieszające budowanie masy mięśniowej, wspomagające stawy oraz przyspieszające regenerację. Czy naprawdę to wszystko jest potrzebne? A może jest to po prostu efekt dzisiejszej mody na suplementację w sporcie?
Które suplementy są naprawdę potrzebne osobom uprawiającym sport?
Osoba regularnie trenująca naraża swój organizm na niedobór niektórych minerałów, co wynika z ich wzmożonej utraty z potem. Ponadto organizm poddawany regularnym, intensywnym treningom wykazuje większe zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Zatem zupełnie uzasadnione jest stosowanie preparatów witaminowo – mineralnych, ze szczególnym uwzględnieniem:
- witamin z grupy B
- witaminy D3
- potasu
- magnezu
- żelaza
- wapnia
A co z resztą suplementów? Na pewno nie zaszkodzi suplementacja kwasów tłuszczowych omega 3, które wspomagają odporność i regulują gospodarkę hormonalną, a także naturalnych energetyków stosowanych przed treningiem: kofeiny, guarany czy korzenia żeń – szenia. Ponadto istotne jest wzmacnianie stawów. Najlepszym naturalnym sposobem na odbudowę kolagenu jest spożywanie zimnych nóg czy wywarów sporządzonych z długiego gotowania kości. Innym sposobem na dostarczenie stawom wielu aminokwasów, a zwłaszcza proliny, są suplementy na stawy. Zawierają one m. in. siarczan chondroityny, hydrolizowany kolagen, witaminę C czy kwas hialuronowy, które uzupełniają nawzajem swe działanie wspomagające odbudowę chrząstki stawowej.
Wspomaganie odchudzania u sportowca
Jeśli sport ma służyć odchudzaniu lub po prostu przeszkadzają Ci dodatkowe kilogramy, a trening nie przynosi zadowalających efektów – możesz sięgnąć po wspomagacze odchudzania. Suplementy odchudzające dla osób intensywnie uprawiających sport, muszą wykazywać wielokierunkowe działanie. Powinny przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej, ale jednocześnie ułatwiać przyrost masy mięśniowej, a także działać pobudzająco i zwiększać wytrzymałość na treningu. Najczęściej suplementy takie mają złożony skład, a substancje czynne uzupełniają lub nasilają nawzajem swoje działanie. Suplementem godnym uwagi jest L- karnityna, odpowiedzialna za transport kwasów tłuszczowych do mięśni, gdzie zużywane są jako źródło energii. Osoby trenujące mogą także sięgnąć po termogeniki, których zażywanie wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększając efektywność treningu. Tego typu preparaty należy stosować zaczynając od dawek minimalnych i stopniowo je zwiększając. I na koniec najważniejsze termogeniku działają tylko w przypadku, gdy trenujesz. Prowadząc siedzący tryb życia, nie licz na cud po zażyciu tabletki.
Odżywki białkowe – uwielbiane przez sportowców
Nie ma chyba osoby uprawiającej sport, która nie zetknęłaby się z odżywkami białkowymi. Tego typu mieszanki bardzo ułatwiają życie, umożliwiając ekspresowe przygotowanie wartościowego posiłku. Koktajl białkowy czy omlety/ naleśniki wzbogacone odżywka białkową to idealny posiłek zarówno przed – jak i potreningowy. Takie rozwiązanie doceniają także osoby odchudzające się, będące na diecie ze zwiększoną podażą białka. Najpopularniejsze typy odżywek to koncentrat, izolat i hydrolizat białka. Jest jeszcze białko kazeinowe które trawione jest bardzo wolno, zatem idealnie nadaje się na posiłek wieczorny.